10:00 - 18:00

 

Телефон:

(0332) 43412

м. Луцьк

 

вул. Ярощука, 5

МУЗЕЙ ПРАЦЮЄ
Вівторок - п'ятниця з 9:00 до 17:00
Неділя з 10:00 до 18:00
МУЗЕЙ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

З колекції Музею волинської ікони: «Святий Василій Великий»

Ікона «Святий Василій Великий» першої половини ХІХ ст. Полотно, олія. Походить з церкви ікони Богородиці Казанської с. Буцин Старовижівського району. Зберігається у Музеї волинської ікони.

14 січня вшановують пам’ять Святого Василія Великого – одного з найбільш визначних Отців Церкви. Василій Великий, архієпископ Кесарії Каппадокійської в Малій Азії (329-379), залишив по собі велику духовну спадщину з догматичних, моральних, аскетичних, полемічних творів, пояснення св. Письма і 366 листів. Святитель уклав літургію, яка сьогодні носить його ім'я, та розробив організацію чернечого життя. Його чесноти, святість й велич оспівуються у богослужіннях в дні празника. У них Василій прославляється, як «святий Христовий язик», «пастир Христової Церкви», «Божественна і священна бджола Христової Церкви». Зображення Василія Великого найчастіше зустрічається в абсиді храму серед Отців Церкви, до XVI ст. – у молільному ряді іконостасів, пізніше – на одвірках царських врат або на дияконських вратах.

У Музеї волинської ікони зберігається образ невідомого волинського маляра «Святий Василій Великий» першої половини ХІХ ст. Автор зобразив Святого, згідно поширеної іконографічної схеми, у повний зріст, в облаченні архієрея. На ньому темно-синій підризник, орнаментований мереживом по подолу, червоний фелон та набедреник, хрещатий омофор покриває плечі, голову увінчує митра. У лівій руці Святитель тримає розкриту книгу, права піднята до грудей в іменнословному благословляючому жесті. Аскетичний лик Василія обрамлений чорною бородою і прописаний темною фарбою з пробілами та підрум’янками.

Обабіч постаті Святого на темному тлі написано: «Святий Василий Великий Архиерей Кападокийский». Внизу зліва зберігся дарчий напис: «Сии врата сєвєрниі справила раба Божія Марія Калишиха», який свідчить, що ікона була написана для встановлення на північних дияконських вратах.

Джерело: Музей волинської ікони

Вихідні
Субота, понеділок
Про музей

 

Музей Волинської ікони в Луцьку, відділ Волинського краєзнавчого музею відкритий в серпні 1993 року. Це єдиний в Україні музей, який представляє самобутню регіональну школу волинського іконопису. Збірка музею нараховує понад 1,5 тис. пам'яток сакрального мистецтва, а саме понад 600 ікон XVI—XIX ст., предмети металопластики (шати ікон, церковне начиння, іконки), декоративну різьбу (царські врата, кіоти ікон) та скульптуру. Створення колекції пов'язане з іменем відомого українського мистецтвознавця Павла Жолтовського (1904—1986), який очолював наукові експедиції Волинського краєзнавчого музею 1980-х років з вивчення та збору історичних і культурних пам'яток у храмах Волині.

Безцінною перлиною збірки є Холмська Чудотворна ікона Божої Матері, унікальна пам'ятка візантійського мистецтва ХІ-ХІІ ст., одна з найшанованіших християнських святинь.