10:00 - 18:00

 

Телефон:

(0332) 43412

м. Луцьк

 

вул. Ярощука, 5

МУЗЕЙ ПРАЦЮЄ
Вівторок - п'ятниця з 9:00 до 17:00
Неділя з 10:00 до 18:00
МУЗЕЙ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

На третій день Різдва Христового відзначають день святого Стефана. Церква, прославляючи Стефана у богослужіннях, дає йому потрійний титул, називаючи апостолом, архідияконом і первомучеником. Один із сімдесяти апостолів, Стефан ревністю в поширенні віри і здатністю творити чудеса – зцілення хворих – повністю заслуговує на ймення апостола. Він разом з іншими шістьма дияконами був обраний доставляти нужденним необхідний прожиток. Завдяки здібностям і мудрості поставлений першим із них, і тому іменувався архідияконом. Першим після Христового вознесіння Стефан віддав життя за Ісуса Христа, був побитий каменями за рішенням синендріону, звідси його титул первомученика.

Традиційно Стефана зображують молодим, безбородим, одягненим у дияконське вбрання – далматик, стихар і орар. У руках - Євангеліє та пальмова гілка. А ще зображували з каменями, іноді – з кадилом.

На волинській іконі XVIII ст. святий Стефан представлений монументальною фігурою у стилі українського бароко. Розуміння істини і тверду впевненість у своїй правоті виражає його лик, гідності й величі сповнена його постать, із честю приймає він смертний вирок, бо «…сповнений віри і сили » (Діян. 6:8). Автор іменує ікону «Святий первомученик архідиякон Стефан», розміщуючи напис обабіч німба. Стефан тримає Євангеліє – символ послідовника вчення Христа, три камені – знаряддя його страти – і зелену пальмову гілку, яка символізує мучеництво і безсмертя серед святих.

Святий одягнений у білий стихар, багато розшитий розкішним візерунком. Цупкість дорогої парчевої тканини стихаря маляр передає декількома бганками з боків і на рукаві, моделюючи їх блакитними ламаними лініями. Тло ікони орнаментоване неглибоким гравійованим рослинним орнаментом, в основі якого – композиція з переплетеного, вигнутого листя. Стриманий, але ясний колорит, весь гармонійний лад ікони підкреслюють велич подвигу страстотерпця, його похвали.

Джерело: Музей волинської ікони

Вихідні
Субота, понеділок
Про музей

 

Музей Волинської ікони в Луцьку, відділ Волинського краєзнавчого музею відкритий в серпні 1993 року. Це єдиний в Україні музей, який представляє самобутню регіональну школу волинського іконопису. Збірка музею нараховує понад 1,5 тис. пам'яток сакрального мистецтва, а саме понад 600 ікон XVI—XIX ст., предмети металопластики (шати ікон, церковне начиння, іконки), декоративну різьбу (царські врата, кіоти ікон) та скульптуру. Створення колекції пов'язане з іменем відомого українського мистецтвознавця Павла Жолтовського (1904—1986), який очолював наукові експедиції Волинського краєзнавчого музею 1980-х років з вивчення та збору історичних і культурних пам'яток у храмах Волині.

Безцінною перлиною збірки є Холмська Чудотворна ікона Божої Матері, унікальна пам'ятка візантійського мистецтва ХІ-ХІІ ст., одна з найшанованіших християнських святинь.